Sidor

Sparsamt oktober: Vecka 3

Fredagen inleddes i dur givet mitt fina saldo och det vackra ljumma höstvädret. Helgen tog en flygande start. Mv:n och jag tog oss med T-bana till Kungsträdgården och flanerade bort mot Hotell Lydmar bredvid vilket det ligger en liten liten park. Den är så liten att den inte ens syns på kartan, men jag tror att Hovslagargatans slut kan leda dig rätt. Där dukade vi upp en aw bestående av Freixenet cava (68 kr) och en charkbricka från Willys (69 kr). Vi satt med exakt samma temperatur och utsikt som gästerna på Lydmars uteservering som uppskattningsvis betalade tre-fyra gånger så mycket för ungefär samma upplägg. 


Sen strosade vi runt på Skeppsholmen och kikade in i Kungliga Konsthögskolans lokaler och hittade ett urmysigt hotell vars restaurang vi skulle kunna tänka oss att besöka när Sparsamt Oktober är över. Men målet för vår utflykt var Moderna Museets gratis-slot klockan 18:00-20:00. Detta infaller varje fredag.


Jag har aldrig sett så mycket folk på Moderna, det var knökfullt, musik, media, ett hallaballå. Vilket på ett sätt bidrog till känslan av aw/helg. Kan starkt rekommenderas! Vi såg bara en av utställningarna och beslöt (delvis på grund av min rastlöshet i dylika sammanhang) att så att säga suga på den här karamellen och ta Moderna i småbitar fredagar under höst och vinter. 

Sen åkte vi hem och åt högrevsburgare med stekta hariots verts och grönsallad. Jag gillar ju att bara äta kött och sallad, utan kolhydrater. Kalla det min frrrranska influens. Ett tips: Stek frysta haricots verts i smör tills de börjar få lite färg (gärna i gjutjärn). Salta, peppra och vänd i slutet i en pressad vitlöksklyfta någon minut (den får inte bli bränd). Jag hade också i lite gröna ärter jag hittade i frysen. Det är så oerhört enkelt och gott. En aioli till på en klick majonnäs med sista renset från vitlökspressen i och du har en middag (lägg till ett stekt ägg eller lite bröd). Jag handlade mat för 480 kronor tidigare på dagen, vilket även inkluderade aw-brickan och ingredienser till en söndagslunch med vänner.

Lördagen gick in på 825 kronor. Genom sajten Welma (filtrera på gratis) hittade jag ett evenemang ute på Rindö där sjöhistoriska museet öppnade upp det magasin där de förvarar fritidsbåtar. Varken jag eller mv:n är särskilt intresserade av båtar. Men det var en helt magisk höstdag med strålande sol och vackert färgade träd så vi ville båda ut och lufta oss. Och vilken resa! Vi tog norra vägen dit (över Vaxholm) och södra vägen hem (över Värmdö). Inte mindre än två (2) kostnadsfria färjepassager för att komma till och från Rindö. Ett äventyr i sig om man inte är van vid detta.


Rindö var supermysigt. Vilka hus! Där har de lyckats bygga nya lägenhetshus i gammal stil vilket bevisar att det faktiskt är fysiskt möjligt. Och som vanligt när man gör den här typen av utflykter hittar man nya saker att utforska. Exempelvis ska vi hit igen när det är visning av befästningsanläggningen Oskar Fredriksborg. Här är en typisk vy från dagen:


Vi hade givetvis med oss egen lunch vilket idag var köttbullsmackor med rödbetssallad. Här kommer mitt hack när det gäller i överkant goda mackor till utflykt: Ett tunt, tunt lager Dijonsenap på övre locket. 


Efter ett i överkant långt föredrag om båtfernissor tog vi vägen via Värmdö Marknad hem där jag kunde ladda bilen medan mv:n handlade inför kvällen. Eller kompletteringshandlade: Vi hade sedan tidigare en skiva oxfilé i frysen som vi genom att tillsätta grädde, parmesan och champinjon gjorde till en pastarätt. Vi köpte den bästa av pastor nämligen pappardelle, en bredare sorts tagliatelle som jag tycker är överlägset god om man gör krämiga såser. På Instagrams har jag också sett att man ska leta efter vit, ej gul pasta. Den förra har fått torka långsammare och absorberar sås bättre medan den senare är snabbtorkad och lågkvalitativ.

Efter middagen bar det av till kvällens begivenhet, nämligen det dansevenemang jag köpte biljetter till förra helgen: That 90:s night på Slakthuset. Tre dansgolv med olika inriktning: Eurotechno, acid och trance. Det var spännande att vara ute efter 22:00 och vi kom inte hem förrän vid två vilket måste vara årsbästa. Det var underbart att dansa. Jag hade känningar i skenbenen dagen efter på grund av Prodigys ”Smack My Bitch Up”.

Gästerna var fördelade i två läger: Unga som lajvade 90-tal (med ibland vissa missuppfattningar om vad det innebar) och gamlingar som vi som bara återbesökte vårt tonårslandskap (och således inte klädde ut oss, mer klädde upp oss). Och våra fellow gamlingar i Slakthuset såg så himla gamla ut! Jag kom på mig själv med att tänka saker som "vilka morsatyper", tills jag insåg att jag själv var en av dem. 

Det gick en del stålars i baren och därtill SL dit och hem så söndagen gick in på 431 kronor. Endast en kortdragning denna dag. Vänner på lunch fick rester från den vegetariska bouillabaissen från förra veckan och blåbärspaj. Till middag åt vi rester från oxfilépastan som med hjälp av lite stödköpt svamp och grädde (frugal hack: mv:n fick handla) blev ett vegetariskt alternativ för minstingen som som sagt blivit vegetarian.

En passus här gällande mv:n som inte direkt hoppade jämfota av glädje när jag sa att jag skulle leva oktober i sparsamhetens tecken. Han sätter nämligen i likhet med den gängse befolkningen likhetstecken mellan hög spend = kul liv. Men nu tror jag att han börjar inse att det finns nyanser i detta. Exempelvis märker jag hur han går igång på att vara kreativ i köket och använda sådant som redan finns. Han är dessutom bra på det vilket jag tror göder hans manliga ego. 

Han är också rätt barnslig och fattade direkt galoppen med att bejaka impulsen när spännande ting dyker upp. Ett exempel var när vi kom upp ur Kungsträdgårdens tunnelbana där det parallellt med rulltrappan går en glashiss. Det är någon form av supersnabb hiss och han insisterade på att vi skulle ta hissen ner igen när vi väl kommit upp, bara för att testa.

Att leva sparsamt är i viss mån att återanknyta till barnet inom sig, att leka sig igenom tillvaron snarare än att låta sig forslas mellan det ena orkestrerade betalscenariot efter det andra. Vid ett tillfälle höll han på att smussla in oss på ett företagsevent för en storbank på Blaiseholmstorg, men där var det jag som fegade ur. 

Måndagen in på 580 kronor. Storhandling inför veckan på Willys respektive Brommaplans torghandel för 1 388 kronor men då ska ni veta att jag handlade de middagar som jag denna vecka/månad inte tar via Hello Fresh (som normalt kostar 850 kr/barnvecka) samt en del sällanköpsvaror av typen plastfolie, silverputs och smaksättare såsom soja.


Storhandling Willys

Torghandel

Sällanköp

Felbedömning sällanköp - nu har jag tripletter

Privat förlustade jag mig med två kolsyrepatroner från Rusta för 98 kronor vilket var ett felköp då de kostar två för 58 på Byggmax. Problemet är att de två gånger av tre är slut på Byggmax så jag har tvingats till andra köpvägar.

Tisdagen gick in på 678 kronor och förutom lite spend i pausen på dotterns musikframförande på kvällen var den här dagen mörk på swishfronten. Dels hade odågan för vilken gång i ordningen vet jag inte tappat bort sin nattandställning så där gick 2 000 kronor på en bit plast. 

Vidare sponsrade vi från barnfonden hennes studentmössa samt klänning till ett värde av 1 450 kronor. Minstingen behövde också en hundring att äta för innan kvällens konsert då hon inte passerade hemmet. Så snabbt går det att bränna 3 550 kronor om man har tonårstjejer/tonåringar/barn.

Idag gjorde jag storkok bolognese. Jag får ofta beröm för denna varför jag tänkte dela med mig av receptet. Eller metoden snarare, jag har inget recept. 

1. Stek 1 kg köttfärs i omgångar och ungefär halvvägs in i stekklart vänder du ner en hackad gul lök och en hackad/pressad vitlöksklyfta (du behöver alltså totalt typ 4 stora gula lökar och kanske fem vitlöksklyftor). Jag använder blandfärs då jag anser att det blir godare när det är lite fett, som en italiensk ragu snarare än en klassisk köttfärssås. 

Kläm då och då i lite tomatpuré som får steka med då tomatpuréns smaker aktiveras vid hetta. Salta och peppra ymnigt och häll löpande över kött/lök-blandningen i en stor gjutjärnsgryta eller ännu hellre - en slow cooker

2. Koka upp en kopp vatten och hacka 4-5 buljongtärningar av valfri sort som får lösas upp i vattnet. Addera buljongen till kött/lökblandningen i grytan och därtill fyra tetror krossad tomat (en kan bytas mot cocktailtomat på burk). Du kan också steka på lite vad som du har i kylen. Jag rev morot och la i. Grovhackad selleri är utmärkt. Jag la också sista timmen med lite belugalinser som fick svälla upp i såsen. Ungefär här brukar mitt kök se ut som en krigszon.



3. När grytan är full av köttfärs, lök, tomatprodukter och buljong är det dags för finliret. Smaka av salt/pepparnivåerna. De ska vara perfekta. Det finns en särskild plats i helvetet för folk som inte saltar sin mat tillräckligt utan lämnar till gästen att göra det. 

Min absoluta åsikt är att om du inte förmår att balansera salthalten har du inte i ett kök att göra. Saltet måste få vara med under ihopkoket och på så vis nå in i alla rättens beståndsdelar. Att i efterhand skaka på bordssalt som en sorts strössel är ungefär som att göra en viltgryta och ställa fram enbär och lagerblad på bordet och säga åt gästen att krydda själva. Det är för lat! Och för sent! Saltet ska i under tillagningen punkt. Det ska vara mycket salt också. Kockarnas hemlighet är att de saltar mer än receptet.

4. Addera mer smak i form av en rejäl klick dijonsenap, rödvinsvinäger, vin om du har (oavsett färg), soja för färgen och sältan, fond, torkad oregano och timjan, ett par lagerblad, worcestershiresås, socker eller honung. Låt koka in en stund och sen testar du igen. Behövs mer av något för balans och sting? Laborera med mer buljong/fond för umami. Salt och peppar givetvis. Vinäger eller citron för syra. Socker eller honung för sötma. Sambal eller chiliflakes för hetta. Mer torra, frysta eller färska örtkryddor. Jag brukar smaka av fem-sex gånger innan jag är nöjd.



Sen får det stå och puttra några timmar. Jag kör slow cookern på max i runt fyra timmar, tills den kokat in sig rejält. Sen drar jag ner den till low i ett par timmar för att någon timme före servering dra ner på warm.

Det här går givetvis att göra på vegofärs också. Jag tog den här gången en förpackning blandfärs och en förpackning nötkött blandat med grönsaker (50% blomkål och morot, blandat redan i förpackningen). Funkade jättebra. Det blev middag för fyra och tre matlådor med pasta för en person samt två stora lådor enbart sås som räcker till middag för fyra två gånger till. Med andra ord 15 för uppskattningsvis 200 kronor.

Onsdagen gick in på 778 kronor. Det gick väl hyfsat fram tills kvällen. Jag handlade mat för 114 kronor vilket var en frugal seger eftersom alternativet var hämtsushi på grund av en tidig konsertupplevelse på kvällen. Konserten i sig var en present så den gick på noll, men däremot kompenserade jag genom att köpa alkoholhaltiga drycker och snacks till mig och mitt sällskap för sammantaget 540 kronor. MEN dagen slutade ändå på 238 plus och jag gick in på torsdagen med 438 kronor i saldo.

Veckan i siffror:
Mat - 1 982kr
Swish till barn - 3 450kr
Balans: + 638

Mvh
FruEB

6 kommentarer:

  1. På tal om bankevent. Kan varmt rekommendera köpa 1st aktie i valfri storbolag som har årsstämma nära din bostadsort. Obs, köp den i VP konto. Således har du rätt delta i årsstämma där vissa bolag är frikostiga med lunch vin gratis. Deltog i flera sådana i Gbg, bl.a Latours, där jag köpte 1st aktie för 120kr, men uppskattar deras lunch på radisson till runt 300kr ink 3 glas vin och efterrätt. Tog flera år i rad.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hur vet man var de har årsstämma?

      Radera
  2. Kul att läsa - tack! Den enda som är lite synd kanske är att ni gör detta nu som någon slags 'lek' under en månad och inte till er egentliga livstilen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det låter roligt att testa och leka! Oavsett hur länge varje lek pågår. Förhoppningsvis lär man sig något och har lite kul under tiden. Att fokusera och gå all-in på något tills man tröttnar och hittar på en ny lek. Jag har till exempel lekt minimalist, vegan, forskare, frugalist, militär och dräng. Har ni några lektips?

      Radera
  3. Ett tips - nu under lågsäsong kan man ta båten från centrala Stockholm till Rindö (och andra ställen) gratis om man har SL periodkort ;)

    SvaraRadera
  4. Allra käraste fru EB! Det är en sån fröjd att läsa dina inlägg! Jag måste ha det sagt. Jag har följt dig sen 2017 (och kommenterade emellanåt där i början, ledtråd; jag väntade tvillingar (som idag hunnit bli 7), men det vore förstås en oerhörd osannolikhet om du skulle minns mig, en arm främling på det stora internetet). Anyheuw, som någon brukar säga, jag KAN inte längre med att bara sitta här hemma och nicka och skrocka nöjt åt alla dina klurigheter och underfundiga formuleringar - du måste ha tack & beröm! Tack för att du håller igång (när folk i övrigt övergår till kortare och kortare captions på allehanda appar som bidrar till såväl köphets som hjärnröta...). Jo, och så en sak till, du ska veta att du är delvis medskyldig till att jag äntligen vågade börja fondspara, vilket ledde till att jag alldeles nyssens gick och köpte mig ett hus (!). Det du! Puss & tack för texterna & glad fredag!

    SvaraRadera