Sparsamt oktober: Vecka 2

Vecka två började dåligt. Det började dåligt på fredagskvällen, bara ett halvt dygn efter att jag publicerat förra inlägget. Jag var ju så nöjd över att jag hade en balans på närmare 400 kronor och att det med råge skulle täcka en Uber hem och att jag därtill skulle vakna med lite plus på lördagen.

Det var innan någon påminde mig om att 50-årsfesten var den typen av event där man träffas på restaurang och själv betalar sin nota. Där rök 650 kronor och därtill taxi för 160 och parkering 150 kronor (fråga inte) vilket gjorde att jag gick in på lördagen med en negativ balans på 365. Ingen ko på isen, men det krävde en del krumbuktande under helgen eftersom man egentligen, om man ska följa reglerna för dagspeng, aldrig någonsin får låna av framtiden. Vet man om att man har en större utgift på ingång ska man på förhand säkerställa att det beloppet finns

En annan sak som slår mig så här långt in i projekt sparsamt oktober är att jag inte riktigt har koll på när vissa räkningar dras. Parkeringen vet jag dras runt den 17:e varje månad. Men jag har också A-kassa och fackavgift på autogiro och dessa verkar dras i månadsskiftet. Den ena typ den 28:e och den andra runt den första. Mental notering att jag lägger till 550 kronor på dagspengen i nästa månadsbryt så att jag ska slippa göra löpande överföringar från spar under pågående spel eftersom det blir orent. Egentligen borde jag kontakta dessa företag och be att de drar den 26:e, när resten av mina räkningar dras men det känns så jobbigt.

På lördagen hade jag riggat en sann EB-dag till gv:n. Det var för övrigt på fredagens fest jag fick till mig den akronymen då jag inför en gammal bekant klagade på de bristande partnerbenämningar för en person i min ålder och ogifta situation. Pojkvän låter parodiskt och särbo låter som en diagnos. 

Han upplyste mig då om att den korrekta benämningen är gubbvän (gv) och även om jag gillar associationen till G.W. (Persson) tänker jag överväga att justera det till mv det vill säga mansvän, då jag inte anser att han ännu är en gubbe. Vad säger ni, mv? Jag testar:

Det var alltså dags att presentera min mv till hur man hackar systemet. Det vill säga hur man kramar musten ur en dag till liten eller ingen peng. Vi hade på förhand sett ut ett par hållpunkter och jag hade gjort matsäck. Och ni vet ju att matsäck i mitt universum är över snittet goda smörgåsar och kylt vitt vin. Redan kvällen innan fyllde jag en liten PET-flaska med fyra centimeter vin och la i frysen för att på morgonen efter fylla upp med kylt.

Två frallor och en liten påse chips inhandlades på fredagen och lördag förmiddag maxade jag frallornas innehåll med överbliven bondomelett respektive leverpastej (f ö ett underskattat pålägg). Sen åkte vi på kostnadsfritt öppet hus på Skogskyrkogården där en byggnadsantikvarie höll föredrag om Uppståndelsekapellet. Nu vet jag varför det skar sig mellan Sigurd Lewerentz och Gunnar Asplund, något som gäckat mig sedan min dag som miljonär. Korta svaret: Lewerentz blev av Stockholms Stad petad från ett prestigeprojekt på Skogskyrkogården och Gunnar fick bära skulden. 

Nästa stopp var Armémuseum. Vid ett tidigare besök noterade vi på väg till den förstklassiga restaurangen Artilleriet att det i anslutning till museibutiken låg en picknickyta. Troligen avsedd för skolklasser, men vi frågade om lov och fick sitta där. Så kom det sig att vi en blåsig lördag i oktober satt och intog en (om jag får säga det själv) fin vinlunch i värmen under välvda tak i hjärtat av Östermalm. När vi gjorde dito femtio meter bort förra gången (på restaurang Artilleriet) gick notan på det tiodubbla. Arbetsinsats: 12 minuter. Tillfredsställelsen av att ha hackat systemet: Fem av fem.

Sen gled vi in på galleri CF Hill med diskret ingång till höger om entrén till Armémuseum. Anledningen var Jesper Waldersten som hade sista utställningsdag där. Mv:n och jag är båda förtjusta i tankelekar, så vi valde ut varsitt verk vi skulle ta med oss hem om kungen givit oss ett stipendium för hedervärda insatser för riket. Jag tog med den här:


Nästa stopp mitt Shangri La Svenskt Tenn där vi vinnlade oss om att provsitta alla sittmöbler för att därefter betygsätta dem mellan 1-5. Vi enades om ett par himmelsblå sammetsfåtöljer i lite stramare utförande till det facila priset 35’/styck. 


På Svenskt Tenn blev vi sittande en stund i soffan till vänster i bild. Den står ganska nära den vänstraste ingången och har panoramautsikt rakt ut mot Strandvägen och Nybrovikens båtar. Det var som ett skådespel att se hur båtarna längs kaj guppade i blåsten och se folk flanera förbi. Vid ett tillfälle kom fem sällskap med identiska hundar på rad. Jag är så dålig på hundraser, men den är korthårig, vit med rosa nos och ser lite ut som en gris. Det såg i alla fall rätt komiskt ut när det kom så många på rad. Där satt vi, på första parkett till livets skådespel. Jag rekommenderar soffan.

Efter en kompisrabatterad kaffe på mv:ns dotters fik gick vi en tur på Svenska Auktionshuset på Nybrogatan och kikade på verken på visning. Samma sak där: Vi valde varsitt och gled sedan vidare in på saluhallen som ju alltid är ett multisensoriskt spektakel. Vi drog in ostdoft, tittade på humrar och klappade taxar. 

Efter ett kort stopp på Hemköp för kompletteringshandling kväll drog vi hem för det var dags för min gubblur och mv:n behövde se en match. Middagen hittade vi till största delen i frysen, så man kan summera dagen som 86 kronor i SL-biljetter och runt 30 kronor för lunchen (pp) vilket väl får anses vara bra för en heldag fullsmäckad med intryck.

På söndagen åkte jag och premiärhandlade på mitt nya Willys i Bromma Blocks. 


Förutom en rad basvaror köpte jag ingredienser till ett storkok chili som jag fick hos en vän för någon vecka sedan. Eftersom minstingen blivit vegetarian behövdes matlådor i genren. Matnota 650 kronor. Jag köpte också en skylt "Övrningskörning" för 39 kronor. Söndagen slutade på ut minus 319 och måndagen gick således in på minus 119.


Det här är för övrigt ett över snittet bra chilirecept som min kompis fick när hon var på tyst retreat. Det blev runt 13 portioner av nedan (uppskattat pris/pp 10 kr). Överför man det till "dagens lunch"-pris är alternativkostnaden 1 560kr om man tänker att en snittlunch kostar 130 kronor (vilket typ är lögn, jag betalade 150 kronor för en dassig buffé i Uppsala senare i veckan).

---------------------------------------------------------

Ingredienser

- 2 hackade gula lökar

- 6 finrivna vitlöksklyftor

- 6-7 finhackade selleristjälkar

- 3 grovskurna paprikor valfri färg (valfritt: blanda med olivolja, salt & peppar och rosta på 225 grader tills de fått färg, runt 30 minuter innan du tillsätter dem i grytan)

- 2 tetror svarta bönor 

- 3 tetror krossad tomat (jag tog 2 krossade och 1 hela körsbärstomater)

- 3 tärningar grönsaksbuljong

- ½ tsk chiliflingor

- 1 msk paprikapulver

- 2 msk oregano

- 2-3 rutor mörk choklad

Smaka av med honung, vinäger, japansk soja för färgen, mer salt/peppar. Servera med ris eller tortillachips, crème fraîche/gräddfil, hackade örter av typen koriander/basilika, ta av det du har eller har lust med. 

Gör så här: Mjukstek grönsakerna på låg värme. Tillsätt bönor och tomat, buljong, kryddor och choklad. Låt sjuda minst en halvtimme (jag körde tre timmar i slow cookern). 

---------------------------------------------

Jag vill också slå ett slag för gratisbuketten. Jag har haft en stor fin bukett hemmavid i kölvattnet av mellanbarnets 18-årsdag. När den slutgiltigt vissnade kändes det tomt och trist och eftersom jag är i Sparsamt Oktober gick jag inte och köpte en ny utan sonderade alternativ. 

En vän har kolonilott nära mig och jag frågade henne om jag fick plocka lite växter i hennes trädgård på vilket hon svarade jakande med reservation för att hon inte hade så mycket blommor. Men vem behöver blommor när man hittar nyponsnår, äppelträn, tistlar och annat trevligt? Om du frågar mig tycker jag att nedan bukett är minst lika fin som den du köper för 149 kronor på ICA Maxi. Eftersom den plockas direkt från naturen lär den också stå längre.


På måndagen handlade jag för runt 300 kronor på grund av bjudning på kvällen. Det blev också fem matlådor kvar (Bouillabaisse med belugalinser) så ställt i relation till lunch-ute-kostnaden så var det ett minst sagt kostnadsneutralt evenemang. Jag gick också en vänpromenad längs vattnet i norrort och efter det tog vi en kaffe för 50 kronor var. 


Min vän fattade helt hur jag gick igång på Sparsamt Oktober så när vi lämnade cafét gjorde vi följande heist: Jag lånade hennes månadskort SL för att åka de tre busshållplatserna till min bil (det var lite brådis se) för att sen ta bilen tillbaka och ge henne kortet. Dagen slutade på saldo 30. 

På tisdagen var jag på tjänsteresa så den lunch jag bjöd en kollega på gick på firman. Ut: 230 kronor. Onsdagen: Inte en kortdragning, varesig för mat eller annat, så torsdagen in på 630 kronor. Inte illa måste jag säga, med tanke på förra helgens balans. Dock behövde jag swisha ett barn för skagenröra (fråga inte). Även torsdagen var fri från kortdragningar.

Summerat vecka två:

  • Mat: 1 050 kr
  • Swish till barn: 50 kr
  • Balans dagspeng: 830 kr


Mvh
EB

4 kommentarer:

  1. Älskar att läsa igen! Du är så inspirerande och dessutom recept! Här ska provas! Tack!

    SvaraRadera
  2. Älskar dessa redogörelser..! Och jag tolkar det som att du ligger + 830 kr på dagspengen?? Bra jobbat!! Ett sant nöje att läsa om hackning av systemet. Det finns så mycket gratisgrejer i Stockholm ju!

    SvaraRadera
  3. Kul att du har mycket energi och tar dig för att göra saker. Hoppas bara inte att hetsen över att spara pengar tar över ditt liv. Om man är så rädd för att spendera pengar att man frenetiskt räknar sina kronor, har man sannerligen inte ett fritt liv.

    SvaraRadera
  4. Låter som ett härligt helgnöje, att se bullterrierparad från första parkett på Svenskt Tenn.

    SvaraRadera